Wysoki Kościół – wieś w gminie Wisznia Mała w pow. trzebnickim.

Wysoki Kościół to wieś, która znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. Ma status gminy. Znaleźć ją można nieopodal wschodniej strony drogi krajowej nr 5 na południowych stokach wzgórz trzebnickich. Administracyjnie Wysoki Kościół należał do województwa wrocławskiego od 1975 do 1998 roku.

Wysoki Kościół ma nazwę ze względu na wybudowaną świątynię na wysokim wzgórzu, w 1296 roku. Niestety nic z drewnianego, wysokiego kościółka nie pozostało. Od 1540 roku w tej okolicy znajdował się zbór protestancki, a w 1698 roku została wzniesiona tam wieża z muru pruskiego. W 1714 roku postawiono obok już nowy kościół. W 1794 roku wieża została wyremontowana i otrzymała nowy dzwon oraz cebulowaty hełm.

Jedną z najważniejszych dat dla tej miejscowości, był moment, kiedy to wiosną 1945 roku Armia Czerwona ustawiła stanowiska arteryjne i ostrzeliwano stamtąd Wrocław. Wielki Kościół miał wcześniej inne nazwy: 1335 r. – Alta Ecclesia, 1400 r. – Hokirche, 1739 – 1830 r. – Hochkirch, 1845 r. – Hochkirch, Wysoki Kościół, 1904 – 1945 r. – Hochkirch. Nazwa Wielki Kościół to dosłowne tłumaczenie nazwy niemieckiej, która uprzednio była przetłumaczona z łacińskiego.

Do listy zabytków, zarejestrowanych według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaliczają się: zespół kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, kaplica grobowa, obok kościoła, z 1800 r., ogrodzenie cmentarza kościelnego, mur ażurowy, z drugiej połowy XIX w., kaplica na cmentarzu grzebalnym, z 1869 r.,ogrodzenie cmentarza grzebalnego, z kutego żelaza, z drugiej połowy XIX w.

Wieś znajduje się na fantazyjnym wzniesieniu południowego grzbietu Wzgórz Trzebnickich. Widok z tego miejsca jest wręcz spektakularny, ponieważ widać panoramę okolicy, w tym Wrocław. W okresie sprzyjających warunków atmosferycznych można dostrzec Ślężę, a nawet Karkonosze i Śnieżkę. Przy drodze krajowej nr 5, jest punkt widokowy. Niedaleko od drogi do Pierwoszowa rośnie dąb, który jest pomnikiem przyrody. Okazuje się, że ludzie z biegiem czasu zaczęli doceniać piękno tych okolic i systematycznie na porolniczych polach stawiane są domy nowych mieszkańców i osób pochodzących z Wielkiego Kościoła. Poewangelicki kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny również sprawia, że okolica nabiera innego charakteru.

Świątynia parafialna leży na wzgórzu 205 m n.p.m. Wieża jest widoczna nawet z dużej odległości. Dzięki temu Ci, którzy mieszkają we Wrocławiu dobrze wiedzą, że przed Trzebnicą ulokowana jest miejscowość Wysoki Kościół.