Działalność Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi – w walce o duszę Polski

Działalność Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi – w walce o duszę Polski

Niewiele jest instytucji stojących tak bezkompromisowo na straży polskiej kultury i polskiego dziedzictwa jak ta organizacja. Działalność Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz współpracujących z nim Fundacji Instytutu Ordo Iuris, czy też Stowarzyszenia „Polonia Christiana”, obejmuje obronę polskiej kultury i tradycji, a także walkę o prawo własności prywatnej i ochronę rodziny.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi rozpoczęło działalność w lipcu 1999 roku w Krakowie z inspiracji działających na całym świecie Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP). Inicjatorami powstania organizacji byli m.in. Leonard Przybysz, Sławomir Olejniczak, Sławomir Skiba i Arkadiusz Stelmach. Dwa lata później, w listopadzie 2001 roku został powołany do życia Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi.

Działalność Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi obejmuje kampanie mejlingowe, działalność poprzez social-media, coraz liczniejsze i popularniejsze media internetowe, a także liczne spotkania publiczne. Prawdziwym świętem jest organizowany corocznie Kongres Konserwatywny (jak dotąd aż osiemnaście edycji). Warto także wspomnieć o historycznym Kongresie Apostołów Fatimy, na który do krakowskiego Centrum Konferencyjnego ICE zaproszono najbliższych Przyjaciół organizacji.

– Na każdym ze spotkań z naszymi Korespondentami w różnych miejscach Polski przybliżamy naszą aktywność, pokazując jednocześnie owoce naszej pracy oraz propagujemy Orędzie Matki Bożej Fatimskiej – opowiada organizator spotkań, Przemysław Kołtun. Wielu z Korespondentów ma osobiste relacje z prezesem Sławomirem Olejniczakiem.

Nie wolno zapomnieć również o działalności medialnej tych organizacji. Stowarzyszenie wydaje największe nieodpłatne czasopismo dla katolików „Przymierze z Maryją” w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy. Do tego dochodzi magazyn „Polonia Christiana”. Od 2012 ta grupa świeckich katolików wydaje także portal PCH24.PL. Na jego łamach porusza tematykę religijną, polityczną, ekonomiczną i społeczną. Nie rezygnuje również z poruszania kwestii kultury.

Do tego dochodzi rozsyłanie do polskich domów książeczek z nabożeństwami, różańców a także Cudownych Medalików. Zdaniem wieloletniego pracownika Stowarzyszenia Piotra Kucharskiego Zwraca się do nas coraz więcej osób, które chcą się angażować w obronę obecności Krzyża w przestrzeni publicznej oraz w prowadzone przez nas kampanie przeciw legalizacji związków homoseksualnych, promocji niemoralnego stylu życia i pornografii, próbom wprowadzania edukacji seksualnej do szkół, uchwalaniu ustaw antyrodzinnych.

W pochlebnym tonie o tych odważnych świeckich katolikach pisali między innymi abp Józef Michalik, abp Stanisław Dziwisz czy kard. Zenon Grocholewski. Wiele naszych akcji wspierali duchowni, kierując do Darczyńców Stowarzyszenia i Instytutu specjalne listy uwierzytelniające. Pośród nich znalazł się na przykład posługujący w San Giovanni Rotondo bp Juan Rodolfo Laise OFMCap, który zachęcał do rozpowszechniania w Polsce książki Ojciec Pio. Droga do świętości Giovanniego Cavagnariego.

Działalność Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi spotkała się także z uznaniem wybitnych świeckich takich jak teolog profesor Michał Wojciechowski, wybitny teolog ks. prof. Paweł Bortkiewicz, były egzorcysta ks. Piotr Glas, wydawca Paweł Toboła-Pertkiewicz a także podróżnik i pisarz Wojciech Cejrowski.