Rekolekcje wielkopostne zyskują na popularności – dlaczego?

Rekolekcje wielkopostne to jeden z wyjątkowych okresów dla każdego katolika w roku liturgicznym Kościoła. To dla nas czas refleksji, doskonalenia siebie, znajdowania w sobie siły ducha, przez co możemy stać się lepszymi ludźmi.

Dlaczego rekolekcje wielkopostne są coraz bardziej lubiane?

Rekolekcje wielkopostne od wieków są bardzo znanym aktem pokuty, czyli aktem doskonalenia ducha. Co może zachęcać wiernych do brania udziału w rekolekcjach? Z pewnością to, że odprawia je każdy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy, zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, chore, samotne i po rozwodzie. Kościół katolicki nie odtrąca żadnej jednostki i ma otwarte drzwi do świątyni dla każdego, nawet dla tych, którzy zwątpili.

Rekolekcje wielkopostne to tak naprawdę kilka godzin, a co dalej? Nie każdy jest w stanie naprawić swoje wnętrze od razu i jest to całkowicie normalne. Praca nad sobą i nad swoją duchowością trwa całe życie. Jeśli już mamy ochotę wybrać się na rekolekcje, to warto zadać sobie kilka pytań. Ile jest we mnie wiary? Czy kocham Boga i jestem mu w stanie powierzyć swoje serce? Jezus Chrystus na pewno Ci odpowie, jeśli tylko spojrzysz na jego rozpięte ramiona i przebite serce. Dzięki temu każdy wierny będzie mógł zrobić rachunek sumienia, dotrzeć do źródła swoich grzechów i wniosków.

Warto również przeczytać coś, co skłoni nas do refleksji, zbliży do Jezusa Chrystusa i bliskich. Trzeba otworzyć swoje serce na innych ludzi, na innych wiernych, na Kościół katolicki i Boga. Nie oceniać, kochać i miłować. Jeśli podejdziesz do tego, jak do bardzo ważnego wydarzenia dla swojej wiary i postawy, to będą Twoje prawdziwe rekolekcje z przemianą. Otaczając się innymi ludźmi, zdystansujesz się i zobaczysz inną rzeczywistość. Warto pamiętać, że wiele kwestii trzeba wyjaśnić również z bliskimi nam ludźmi, aby spróbować naprawić wszystkie błędy i odpowiednio przygotować się do uleczenia duszy.

Ci, którzy prawidłowo podejdą do rekolekcji wielkopostnych i odpowiednio się do nich przygotują, z pewnością odczują to, czego oczekiwali i oczyszczeni powrócą ponownie na kolejne. Rekolekcje dają szansę cofnięcia się od presji codziennego życia, refleksji modlitewnej nad obecnym stanem swoich związków: z Bogiem, z ludźmi wokół siebie, i z całym światem. Sezon Wielkiego Postu, podczas którego przygotowujemy się do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa podczas Wielkanocy, jest świetną okazją do takiego odosobnienia.