Instytut i Stowarzyszenie Piotra Skargi – kontrowersyjne opinie. Skąd tyle nienawiści?

Stowarzyszenie Piotra Skargi od dawna działa na rzecz ochrony życia i wartości chrześcijańskich, przez co nie raz staje się celem nagonek politycznych i środowisk lewicowych. Działąjąca obok fundacja powstała w Krakowie właśnie na bazie Stowarzyszenia. A to z kolei dwa lata wcześniej (1999 r.) rozpoczęło funkcjonowanie od kampanii społecznej promującej kult Matki Bożej Fatimskiej. Co więcej, mimo bycia stowarzyszeniem non profit, organizacje są w niektórych mediach oskarżane o wyłudzanie pieniędzy. Jak to wszystko wygląda dokładnie i gdzie jest prawda?

Stowarzyszenie Piotra Skargi w Krakowie opinie ma różne, skrajne wręcz. Niektórzy bardzo chwalą inicjatywy na rzecz rodziny oraz kampanie pro life, inni natomiast piętnują, za argument obierając ograniczanie kobietom wolności. Co jest jednak wolnością w dzisiejszym świecie? Każdy człowiek musi funkcjonować wedle określonych zasad. Nie od dziś wiadomo, że z człowiekiem jako istotą ludzką mamy do czynienia już przed narodzeniem. Czy zatem przeciwdziałanie aborcji jest występowaniem przeciwko wolności, czy może właśnie za wolnością – tego, kto jeszcze się nie narodził i ma do narodzin prawo?

Co symptomatyczne, Stowarzyszenie Piotra Skargi kontrowersje wzbudza przede wszystkim w opiniach osób o zdefiniowanych, skrajnych poglądach bądź mediów jednoznacznie deklarujących się po jednej stronie sceny politycznej. Z kolei opinie stonowane oraz jednoznacznie pozytywne pochodzą nie tylko od osób i instytucji związanych ze Stowarzyszeniem Piotra Skargi, ale też od zwykłych ludzi, którzy nie są osobami publicznymi.

Krakowskie środowisko dało się poznać tym, że wysyła do przeróżnych osób broszury, w których znajduje się prośba o wniesienie datku. Wzburzone głosy krytyków prawią w tej kwestii, że jest to naciąganie głównie starszych osób do zapłaty. Jednak przecież oczywiste jest, że datek ten jest dobrowolny. Nie ma tutaj mowy o wyłudzaniu pieniędzy w formie przymusu. Co więcej, wielu z wpłacających jest dumnych i w pełni przekonanych do idei wspierania konserwatywnych wartości. Stąd też popierają oni cele, na jakie ich datek zostanie przeznaczony. Nie można uważać starszych osób za niespełnych rozumu, co stara się uczynić krąg nieżyczliwych Skargowcom dziennikarzy. Żyjąc w wierze to naturalne, że chce się wspierać życie i wartości, w których się wychowało – tak głoszą nauki płynące z Biblii, czy księgi, na podstawie której ukształtował się cały stary kontynent!

Nie są to wszystkie komentarze, które atakują Fundację i Stowarzyszenie Piotra Skargi. Przezywana sektą organizacja musi stale tłumaczyć się ze swoich postępowań, mimo że te zawsze odbywają się zgodnie z prawem panującym w naszym kraju. Z każdym rokiem Stowarzyszenie prezentuje w raportach swoje osiągnięcia, przejrzyście mówi o wpływach i wydatkach, jak też i o warunkach członkostwa w podejmowanych przez nie inicjatywach i grupach.

Warto przy tym wiedzieć, że sekta działa zawsze na określonych warunkach. Przede wszystkim każda sekta posiada swojego guru (w historii przewijają się postacie takie, jak np. Charles Manson, którego poplecznicy zamordowali żonę Romana Polańskiego). Co więcej, takie organizacje mają zazwyczaj tajny charakter, a jeżeli ktoś chce do niej dołączyć, musi spełnić listę określonych warunków. Członkowie sekty są także odizolowani od społeczeństwa, żyją w swojej grupie i kultywują swoje przekonania z dala od publicznych wystąpień. Mało tego, sekty zajmują się manipulacją. Mowa tutaj na przykład o hipnozie i silnych, kłamliwych sugestiach. Co więcej, sekta zniewala swoich członków, więc osoba, która raz dołączyła do takowej będzie miała spore problemy, jeżeli zechce sektę opuścić.

Stowarzyszenie i Instytut ks. Piotra Skargi natomiast to instytucje, do których stale przychodzą i odchodzą nowi członkowie. Ci, którzy chcą zrezygnować nie napotykają na problemy z tym związane, tym bardziej że chronią ich przepisy RODO. Stowarzyszenie przechodziło też pozytywnie audyty z księgowości i zarządzania danymi osobowymi.

A przecież… Każdy jest wolny i posiada pełne prawo do decydowania o swoim zakresie działań na rzecz organizacji. Nie ma u Skargowców również postaci Mistrza, czy też guru. To raczej zdecentralizowana struktura.

Instytut ks. Piotra Skargi

Czym jest jednak oszustwo?

Zatajeniem prawdy w celu osiągnięcia własnej korzyści. Warto zaznaczyć, że Instytut ks. Piotra Skargi w Krakowie jasno zaznacza, że datki płyną na określone cele. Nie można zapominać również o tym, że pewna część przychodów organizacji pokrywa na przykład dystrybucję gazetki „Przymierze z Maryją”. Jest to dwumiesięcznik, który zostaje wydany z nakładem powyżej 300 tys. egzemplarzy, a dostarczany jest do zainteresowanych zupełnie za darmo! Podobnie sprawa wygląda w przypadku strony internetowej Pch24.pl, czyli chrześcijańskiego portalu informacyjnego, który finansuje właśnie ten instytut.

Warto również wspomnieć o różnego rodzaju upominkach, które poplecznicy instytutu otrzymują za swoje datki. Mowa tutaj na przykład o niemal 9 milionach egzemplarzy Kalendarzy z Maryją, milionie Cudownych Medalików itp. To niemożliwe więc, by podobne akcje mogły przebiegać bez żadnych nakładów finansowych.

Wydawanie opinii zawsze powinno być podparte logicznymi argumentami, dlatego warto najpierw się zastanowić, czy dany komentarz ma pokrycie z prawdą.