– Kościół jest Ciałem, którego Chrystus jest Głową: Kościół żyje dzięki Niemu, w Nim i dla Niego; Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Stosując się do tych słów zobowiązani jesteśmy pomagać szczególnie tym wiernym Kościoła, którzy znajdują się w wyjątkowej potrzebie. Przykładem takiego wsparcia bez granic jest pomoc zorganizowana przez Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dla wiernych z Afryki, którzy nie są w stanie sami zbudować kaplic czy kościołów, na co dzień borykając się z brakiem żywności i konfliktami uniemożliwiającymi normalne życie.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Krakowa, Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie to instytucje świeckie oraz kościelne, których współpraca w latach 2019-2020 przyniosła radość biednym i zmęczonym życiem katolikom z Sudanu Południowego.
Niedawna wojna z północnym sąsiadem, muzułmańskim Sudanem, walki o władzę i konflikty wewnętrzne, głód, brak edukacji oraz wielka bieda to codzienność w 13-milionowym Sudanie Południowym. W tym położonym w centrum Afryki kraju katolicy stanowią ok. 40 proc. ogółu obywateli a ich marzeniem jest możliwość modlitwy w świątyni, w której będą blisko Pana Boga i poczują wspólnotę ducha z swoimi sąsiadami i rodzinami.W Sudanie Południowym działają polscy duchowni – Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego, którzy widzą potrzeby naszych braci – katolików z Afryki. Odpowiedzią na ich potrzeby była zbiórka ogłoszona przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej wśród ludzi dobrego serca i głębokiej wiary w Polsce. Tysiące osób – polskich katolików chętnie włączyło się w zbiórkę pieniędzy na budowę kaplic w Sudanie Południowym.
W 2019 roku dzięki ludziom wielkiego serca, otwartym na potrzeby bliźnich w dalekim Sudanie Południowym, SKCh zebrało 200 tys. złotych, które przekazano na budowę kaplic w dwóch miejscowościach w Sudanie Południowym. Za te pieniądze wybudowano dwie kaplice w sercu Afryki – w miejscowościach Piirciok oraz Kowic. Nowe kaplice, zbudowane zaledwie w ciągu jednego roku, będą służyły teraz południowosudańskim katolikom, którzy za pośrednictwem posługującego tam o. Krzysztofa Zębika wyrazili ogromną wdzięczność dla darczyńców z Polski.
Na pomoc Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi mogą liczyć nie tylko katolicy z Sudanu. Od lat SKCh pomaga w łączeniu się ludzi dobrej woli wokół inicjatywy budowy przedszkola katolickiego w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie po ponad dwu wiekach nieobecności siostry benedyktynki dostosowują zabytkowy budynek dawnej Rezydencji Kapelanów na potrzeby przedszkola.
Warto przypomnieć też inicjatywę z 2019 roku „Oświetlenie dla Golgoty”, w ramach której krakowskie stowarzyszenie sfinansowało zamówienie i montaż nowego oświetlenia Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie, a więc w miejscu wyjątkowym dla każdego chrześcijanina.