Wiosną 2022 roku zakończyła się w Krakowie batalia o ocalenie pomnika wybitnej osobowości, społecznika, patrioty, nieformalnie nazywanego Kaznodzieją Narodu – księdza Piotra Skargi. Pomnik tego wielkiego Polaka po raz kolejny próbowały usunąć władze Krakowa. Tym razem jednak sięgnięto po nowe preteksty. Pomnik miał bowiem przeszkadzać w realizacji nowej agendy ekologicznej, a na jego miejscu planowano… posadzenie pojedynczego drzewa.
Obrona fundamentu cywilizacji
Absurd całej sytuacji nie tylko nie zniechęcił, ale wręcz zmobilizował do oporu wielu krakowian. Na początku lutego 2022 r. powstał Społeczny Komitet Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, stworzony przez osoby o uznanym dorobku naukowym, dziennikarskim i społecznym. W akcję obrony zasłużonego dla Wileńszczyzny księdza Piotra Skargi zaangażowały się organizacje Polaków mieszkających na Litwie.
W opublikowanym 7 stycznia 2022 roku na internetowej stronie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi artykule podano prawdziwe tło i koszty usunięcia pomnika Kaznodziei Narodu:
Sprawa likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi powróciła do debaty publicznej na wciąż trwającej fali agresji, skierowanej przeciwko Kościołowi Katolickiemu i przemocy (niejednokrotnie fizycznej) wobec duchownych. Dla osób czujących się bardziej Europejczykami niż Polakami każda postać historyczna, która wiąże się z walką o zachowanie tożsamości narodowej, suwerenności państwowej i budowania porządku społecznego na fundamencie cywilizacji chrześcijańskiej będzie niewygodna. Z takimi postaciami lewackie środowiska walczą nie przebierając w słowach i środkach. W przypadku powrotu do pomysłu wymazania z przestrzeni publicznej dawnej stolicy Polski monumentu Księdza Piotra Skargi, którego proces beatyfikacyjny trwa obecnie, „nakręcanie” takiej potrzeby uzasadniono już w ubiegłym roku słowami mijającymi się z rzeczywistością. Wśród zadań złożonych do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa zgłoszono projekt pod nazwą „Przywróćmy zieleń na Placu Św. Marii Magdaleny”. Wartość szacunkowa tego zadania to – bagatela! – 1,4 mln zł z budżetu miasta.
Siła argumentów
Zimą i wiosną akcja oporu przeciwko nihilistycznym pomysłom rządzącej Krakowem od 2002 roku lewicy, z prezydentem Jackiem Majchrowskim na czele, nie słabła. W niedzielę 6 lutego w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie odprawiona została (z inicjatywy Społecznego Komitetu Obrony Pomnika ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi) Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji ks. Piotra Skargi. Po Mszy Św. udano się na modlitwę pod stojący naprzeciw kościoła św. Piotra i Pawła pomnik księdza Piotra Skargi.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przeprowadziło ponadto badania ankietowe na temat obecności i braków zieleni w Krakowie. Władzom miasta przekazano raport z badań, w którym czytamy m.in.:
Okazało się, że forsowany ponownie przez władze Krakowa pomysł przebudowy placu św. Marii Magdaleny za zasadny uznało tylko… 1,7 proc. respondentów, którzy wskazali to konkretne miejsce na urządzenie zieleni.
Dla lewicy krakowskiej bolesne było zapewne i to, że pod elektroniczną petycją do władz miasta o porzucenie koncepcji usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi podpisało się blisko 13 tysięcy osób.
Prezydencki margines
Marginalne poparcie dla forsowanej przez krakowską lewicę „przebudowy” placu św. Marii Magdaleny oraz stworzenie przy okazji badań wykonanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi listy miejsc wskazanych przez mieszkańców Krakowa, w których naprawdę potrzebna jest zieleń, obnażyło irracjonalność działania wrogów obecności pomnika Kaznodziei Narodu w centrum miasta.
12 maja 2022 roku pod krakowskim magistratem przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi zorganizowali briefieng prasowy, na którym przedstawili druzgocące dla środowiska skupionego wokół prezydenta Majchrowskiego wyniki badania opinii społecznej ujęte w raporcie pt. „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” W ten sposób wskazano władzom miasta, że pomysły rodzące się w gabinetach i salonach często oderwane są od rzeczywistości i oczekiwań zwykłych ludzi.
W kontekście przedstawionych przez obrońców pomnika ks. Piotra Skargi argumentów włodarze miasta – ustami Piotra Kempfa, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie – przyznali się do rezygnacji z pomysłu zastąpienia pomnika zasłużonego Polaka jednym drzewem i kawałkiem trawnika. Po raz kolejny ocalony został kłujący krakowską lewicę pomnik, upamiętniający postać ważną dla dziejów Polski i Kościoła w naszym kraju.
Sukces środowisk patriotycznych i katolickich został osiągnięty ciężką pracą i wielkim zaangażowaniem, które wykroczyło poza administracyjne granice Rzeczpospolitej, łącząc Polaków z kraju i z Litwy.
Pospolite ruszenie zwykłych ludzi okazało się skuteczne oraz udowodniło, że działając wspólnie i w dobrym celu możemy wygrać nawet z potężną aparaturą biurokratyczną. Niech krakowska lekcja obrony wartości cywilizacyjnych będzie pomocna w innych akcjach – tam, gdzie trzeba będzie jasno opowiedzieć się za Ojczyną i za wiarą.